ГоловнаМій профільРеєстраціяВихідВхідЛучанський ЗЗСО І-ІІІ ст.Чт, 2024-03-28, 10:33 PM
 ПатріотизмВи увійшли якГість | Група "Гості"Вітаю ВасГість| RSS

 
 

Понад Крутами – вічність у сурми сурмить.

1.     На згарищах нашої історії, де що не сторінка – то купа попелу або добіла випалена пляма, як на стертому пергаменті, починають проступати рядки, якими могли б пишатися найбільші народи Європи.

2.     Такими славними рядками в книгу української історії вписано героїчний подвиг юнаків, що полягли за незалежність молодої Української Держави на станції Крути 29 січня 1918р.

1.     Вічна пам'ять героям!

2.     Вічна слава героям!

3.     Понад Крутами хвища і шал бойовища не впору,

   Січень снігом і кулями в очі юначі січе.

   Сім печатей над Крутами.

   Сімдесят літ наговору.

   Довгі верстви брехні вбогодухих нікчем.

 

Понад Крутами стогін вкраїнських Сивіл посивілих,

Хруст юначих кісток під орди чобітьми…

Кажуть, десь за морями уславлені є Фермопіли,

Що відважні спартанці закрили своїми грудьми.

 

О славетні мужі! Гордоликі Еллади герої!

Крізь запону віків вашу мужність звеличує світ.

Тільки ж вої були ви, щомиті до бою готові,

Тільки з вами – як стяг і надія –

Був доблесний цар Леонід.

 

А в отих? Що у них?

Тільки губи припухлі дитинно,

Та гвинтівки й набої – уперше – в невмілих руках.

Ні царя, ні вождя…

Та єдине було – Україна!

Та єдине булочесть і совість в юначих серцях!

 

Крути – залізнична станція на Чернігівщині на лінії Москва – Бахмач – Київ, відома з оборонних боїв у січні 1918р. Перед наступом більшовиків на Київ. Тут 29 січня відбувся бій сотні Юнацької школи імені гетьмана Б. Хмельницького, сотні студентського куреня Січових Стрільців та чоти гайдамаків (разом близько 600 бійців) з 4000-м  більшовицьким загоном. У цьому бою загинуло близько половини бійців… Опір під Крутами стримав на кілька днів здобуття Києва більшовиками, що мало важливий вплив на підписання Берестейського договору.

 

Це були київські студенти та гімназисти. Найстаршому 21 рік, молодшим – по 14 -16. По 30 набоїв на кожного. Це була молодь, яка не мала в душі сумнівів і вагань. Вона не знала різниці між словом і ділом. Багато хто втік з дому, щоб уникнути тяжкого прощання з батьками. Більшість ніколи не тримали рушниці в руках. Молодіжний загін пройшов лише семиденну підготовку.


        


Один з очевидців писав про цей бій пізніше так: «П’ять годин безперестанку студентський курінь стримував червоні лави, сам будучи під градом куль і гранат… Московські багнети безжально кололи груди юнаків, їхні голови розбивали прикладами рушниць, добивали поранених. Бій скінчився. Жодного полоненого ворог не взяв».

 

Одній чоті під орудою сотника Гонтаренка з настанням вечора вдалося обійти станцію Крути. В темноті студенти втратили орієнтири і пішли на вогні. Ці 32 студенти потрапили в полон. Їх по звірячому мордували, а на світанні 28 юнаків повели на розстріл. Перед смертю гімназист-галичанин Григорій Папський заспівав «Ще не вмерла Україна». Його підхопили всі приречені. Ховати тіла хлопців за християнським обрядом було заборонено.

 

Уже після очищення Києва від більшовиків почалися розшуки останків полеглих під Крутами. Два дні родичі й батьки розпізнавали своїх близьких у вагонах, що стояли на залізниці. Юначі тіла були спотворені так, що матері не могли пізнати своїх дітей. Одна мати знайшла свого сина лише по монограмі на вишиванці. 19 березня їх урочисто поховали у Києві на Аскольдовій горі.

На Аскольдовій могилі

Поховали їх

Тридцять мучнів українців,

Славних молодих…

На Аскольдовій могилі

Український цвіт

По кривавій по дорозі

Нам іти у світ.

96 років тому 300 українських юнаків пішло в безсмертя. Вони показали приклад мужності, відданості й незборимості духу. Герої не вмирають. Вони живуть у пам'яті й справах наступних поколінь. Тож вшануймо їхню світлу пам'ять хвилиною мовчання. (хвилина мовчання)

Пам'ятаймо наказ великого Кобзаря:

Свою Україну любіть. Любіть її

Во время люте,

В останню тяжкую минуту

За неї Господа моліть! 

 
 
Форма входу

Пошук

Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Архів записів

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 80

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Друзі сайту
Лимар Юлія Анатоліївна Інспектор з ювенальної превенції сектору превенції Таращанського ВП Тел: (095)38-00-326 Пн-Пт з 9 до 18 год.

 

Copyright MyCorp © 2024